Absolute Gas Pressure (AGP) (Gas Pressure) 15 – 115 kPa (±1.5%) Smart Box
Product Codes: AGGaSB1100
The Absolute Gas Pressure Smart Box is designed to measure the absolute pressure of it environment and can measure pressures from 15 kPa up to 115 kPa. Sensor Specification pdf. download

| Sensor Specifications | |
| Measurement Type | Gas Pressure (Absolute) |
| Operating Temperature | -40 to 125°C |
| Storage Temperature | -40 to 125°C |
| Measurement Range | 15 kPa to 115 kPa |
| Response Time | 1 ms |
| Repeatability | N/A |
| Accuracy | ± 1.5% |
| Life Expectancy | N/A |
| Sensor Type | Gas Pressure (Absolute) |
| Sensor Cable Length | N/A |
| Certified | No |
| Antenna Options (Range) | Code |
| Internal (60m) | i |
| Large (700m) | L |
| Right-Angle (300m) | R |
| Small Stub (300m) | S |
| Smart Box Specifications | |
| Operating Temperature | -40˚C to +85˚C |
| Storage Temperature | -40°C to 105°C |
| Air Data Rate | 250 kb per second |
| Channels | 16 (IEE 802.15.4 channels 11-26) |
| Hardware Supported Encryption | AES128 |
| Analogue Digital Resolution | Up to 12 bits |
| Sample time for 12 bit conversion | 680µs |
| Power Supply Options |
| Standard PSU mains |
| Water Resistant PSU mains |
| Battery 9V (Replaceable) |
| Battery (Rechargeable) |
| Solar & Battery (Rechargeable) |
| Smart Box Housing | IP Rating |
| Indoor | IP50 |
| Outdoor Splash proof | IP51 |
| Outdoor – water jet | IP65 |
| Outdoor – Immersion | Contact Us |
| Outdoor Explosion Proof | Contact Us |
