Air Pollutants (AP) (Ambient) NH3, H2S, CH3-CH2-OH, C6H5CH3 (For Detection, not measurement) Smart Box
Product Codes: APAmSB1029
The Air Pollutant Smart Box is designed to be used to detect a variety of gases in a number of environments being both versatile and reliable. It is able to detect gases from 1 to 30 parts per million (ppm). Sensor Specification pdf. download

| Sensor Specifications | |
| Measurement Type | Metal Oxide Semiconductor |
| Operating Temperature | -10 to 60°C |
| Storage Temperature | -10 to 60°C |
| Measurement Range | 1 – 30 ppm |
| Response Time | 3 Seconds |
| Repeatability | ± 20 ppm ± 1% of measurement value |
| Accuracy | ± 30 ppm ± 3% of measured value |
| Life Expectancy | 5 Years |
| Sensor Type | Ambient |
| Sensor Cable Length | N/A |
| Certified | No |
| Antenna Options (Range) | Code |
| Internal (60m) | i |
| Large (700m) | L |
| Right-Angle (300m) | R |
| Small Stub (300m) | S |

| Smart Box Specifications | |
| Operating Temperature | -40˚C to +85˚C |
| Storage Temperature | -40°C to 105°C |
| Air Data Rate | 250 kb per second |
| Channels | 16 (IEE 802.15.4 channels 11-26) |
| Hardware Supported Encryption | AES128 |
| Analogue Digital Resolution | Up to 12 bits |
| Sample time for 12 bit conversion | 680µs |
| Power Supply Options |
| Standard PSU mains |
| Water Resistant PSU mains |
| Battery 9V (Replaceable) |
| Battery (Rechargeable) |
| Solar & Battery (Rechargeable) |
| Smart Box Housing | IP Rating |
| Indoor | IP50 |
| Outdoor Splash proof | IP51 |
| Outdoor – water jet | IP65 |
| Outdoor – Immersion | Contact Us |
| Outdoor Explosion Proof | Contact Us |
